نحوه راه‌اندازی جشنواره در وبیت و ۵ نکته برای موفقیت بیشتر آن

نحوه راه‌اندازی جشنواره در وبیت و 5 نکته برای موفقیت بیشتر آن

جشنواره‌ها از راه‌های مطمئنی هستند که از قدیم تا به امروز، همواره به فروش بیشتر منجر می‌شده‌اند. حتی قبل از آن که فروشگاه‌های آنلاین به‌وجود بیایند، تخفیف‌های فصلی، کمپین‌های تعریف شده روی محصولات به‌خصوص، با نوشته‌های رنگی بزرگ بیرون مغازه که روی آن‌ها نوشته است «تخفیف» یا «حراج» رهگذران بی‌شماری را به درون مغازه‌ها می‌کشیدند تا فروش را بالا ببرند.

با این حال، همیشه می‌شود بهتر عمل کرد؛ هر تخفیفی الزاماً موفقیت‌آمیز نیست و هر جشنواره‌ای قرار نیست کالاهای مانده در انبار شما را خالی کند. هنر ایجاد یک کمپین موفق می‌تواند به‌ شما کمک کند تا بهترین نتیجه را از تخفیف‌هایی که تعریف می‌کنید، دریافت کنید. برای داشتن یک فروش اثربخش، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

جشنواره‌ها از کجا آمدند؟

تصور کنید برای اولین بار پا به یک فروشگاه لباس گذاشته‌اید؛ ردیف‌های بلند رگال‌های لباس انگار تا ابد ادامه دارند. انتخاب‌ها بی‌شماری پیش روی شماست و حتی نمی‌دانید برای پیدا کردن پیراهن تابستانه مورد علاقه‌تان، باید به کدام بخش فروشگاه بروید. جست‌وجو برای شما می‌تواند ساعت‌ها طول بکشد؛ مگر آن که یک فروشنده خیرخواه همراه شما باشد و با حوصله شما را از میان انبوه گزینه‌ها همراهی و راهنمایی کند.

حالا سناریوی دیگری را تصور کنید؛ برندی وجود دارد که شما مدت‌هاست آن را دنبال می‌کنید. هرچندروزیک‌بار به وبسایت آن سر می‌زنید و با دقت محصولات مورد علاقه خود را نگاه می‌کنید که قیمتشان همیشه تنها اندکی از بودجه شما فراتر است. شما یکی از مشتریان وفادار آن برند هستید بی آن که هیچ وقت محصولی از آن را برای خود داشته باشید.

احتمالاً مشخص کردن این که جشنواره‌ها دقیقاً از کجا آمده‌اند و اولین‌بار کدام فروشنده باهوش به ذهنش رسیده که در بازه‌ای مشخص روی گروهی از محصولات تخفیفی مشخص تعریف کند، کار مشکلی است. با این وجود می‌توان به‌سادگی فهمید که چرا اولین جشنواره‌ها شکل گرفتند. آن‌ها به فروشندگان کمک می‌‌کنند تا فرآیند خرید مشتریان خود را هدایت کنند. به‌طور کلی، یک فروشنده می‌تواند به‌دلایلی مثل:

 • افزایش فروش محصولات با فروش پایین
 • فروختن محصولات مختص به فصل قبلی
 • جذب مخاطب جدید
 • همراهی با جریان‌های مختلف و تشکر از مشتریان قدیمی
 • بازگرداندن مشتریانی که مدتی است خرید نکرده‌اند

برای خود کمپین یا تخفیف تعریف کند. ولی چه چیز باعث موفقیت آن خواهد شد؟

آناتومی یک جشنواره فروش موفق

استراتژی درست، راه ما را برای موفقیت همواره می‌کند. در همه‌جای دنیای برای آن که بتوان فروش بالاتری را تجربه کرد، از اصولی یکسان در طراحی کمپین پیروی می‌کنند. در ادامه، با هم مرور می‌کنیم که چه مواردی می‌توانند بازدهی و موفقیت یک کمپین را تضمین کنند؟

مخاطب را مثل کف دستتان بشناسید.

پیش از هرچیز از خودتان بپرسید؛ قصد دارید چه کسی را هدف قرار دهید؟ مخاطب هدف شما:

 • از وضعیت مالی خوبی برخوردار است؟
 • زن است یا مرد؟
 • بیشتر به چه گروه سنی تعلق دارد؟
 • در دیالوگ‌های روزمره خود از چه دایره واژگانی استفاده می‌کند؟
 • بیشتر طرفدار چجور محصولاتی است؟
 • و…

شناخت درست مخاطب به ما کمک می‌کند تا گام‌های بعدی خود را به درستی بچینیم. میزان درآمد او تعریف می‌کند که دقیقاً چه‌مقدار تخفیف برای جذب او کارساز خواهد بود. یا آیا لازم است پیراهن‌های نقش‌دار را هم به جشنواره خود اضافه کنید یا خیر؟

سعی کنید تصور دقیقی از مخاطب خود داشته باشید و در تمامی این مراحل، او را پیش چشم خود تصور کنید.

اهداف فروش تعریف کنید.

جشنواره بدون اهداف فروش معنایی ندارد. موفقیت یا عدم موفقیت هر کمپین فروشی با کمک اهدافی که برای آن تعریف کرده‌اید، تفسیر می‌شود. سعی کنید در تعریف هدف کمپین، واقع‌نگر باشید؛ تعریف اهداف فضایی تنها شما را دلسرد می‌کند و تعریف اهداف بیش از اندازه در دسترس عملاً بررسی اثربخشی آن را بی‌فایده می‌سازد. یکی از الگوهای بسیار رایج در تعریف هدف، الگوی SMART است:

 • Specific: دقیق
 • Measurable: قابل‌اندازه‌گیری
 • Achievable: قابل دسترسی
 • Relevant: مرتبط
 • Timebound: وابسته‌به‌زمان

در تعیین اهداف فروش تلاش کنید تا فروش ماه‌های گذشته خود و انتظار خود از فروش بدون درنظر گرفتن جشنواره را مدنظر داشته باشید. یک هدف فروش درست و اصولی، بدون درنظر گرفتن سایر اعداد و ارقام ممکن نیست.

همچنین در نظر داشته باشید که بسته به‌نوع جشنواره یا کمپین، شما می‌توانید فروش‌های متفاوتی را تجربه کنید. برای مثال کمپینی که روی محصولات کم‌فروش تعریف شده است، احتمال شکست بیشتری نسبت به کمپینی دارد که خارج از کمپین نیز فروش خوبی را تجربه می‌کند.

 چه محصولاتی در جشنواره قرار دارند؟

همان‌طور که پیش‌تر هم صحبت کرده‌ایم، کمپین‌ها انواع متفاوتی دارند. بعضی اوقات شما به‌مناسبتی به‌خصوص تصمیم می‌گیرید تا روی تمام محصولات خود درصد به‌خصوصی تخفیف تعریف کنید. گاهی تخفیف شما تنها روی محصولات کم‌فروش تعریف می‌شود. یا بعضی از تخفیف‌ها تنها آیتم‌های فصلی را هدف می‌گیرند. تلاش کنید تا بسته به‌هدف خود از کمپین، محصولاتی را انتخاب کنید که بیشترین بازدهی را برای جشنواره شما به‌دنبال داشته باشد. همچنین سعی کنید به میزانی تخفیف تعریف کنید که در عین جذابیت برای مخاطب، سود قابل توجهی برای شما به‌دنبال داشته باشد.

جشنواره شما چه مدت ادامه دارد؟

یک کمپین موفق در مخاطب ترس از دست دادن یا همان FOMO را برمی‌انگیزد. ایجاد نوعی حس اضطرار می‌تواند مخاطب را ترغیب به خرید کند. چرا که برحسب تحقیقات، خریداران اغلب چنین تصمیماتی را تا فرا رسیدن زمانی مناسب عقب می‌اندازد. سعی کنید بازه زمانی تخفیف خود را برحسب میزان فروش موردانتظار خود تعریف کنید. بعضی تحفیف‌ها می‌توانند یک ماه تمام ادامه داشته باشند درصورتی که برخی تخفیف‌ها لحظه‌ای یا اصطلاحاً flash-sales محسوب می‌شوند که حداکثر ۲۴ ساعت باقی می‌مانند.

از رسانه‌ها به‌درستی استفاده کنید.

تعریف یک جشنواره در چارچوب فروشگاه شما کافی نیست. پیش از هرچیز مخاطب شما باید بداند که جشنواره‌ای وجود دارد؛ شاید مخاطب وفادار شما به‌شکل روزمره فروشگاه شما را تحت نظر داشته باشد اما برای بسیاری از مخاطبین، چنین رفتاری صادق نیست. تلاش کنید تا از رسانه‌های دردسترس خود برای اطلاع‌رسانی کمپین خود استفاده کنید. برخی رسانه‌های مرسوم که در جشنواره‌های فروش آنلاین قابل استفاده‌اند عبارتند از:

 • اس‌ام‌اس
 • ایمیل
 • شبکه‌های اجتماعی
 • تبلیغات کلیکی

فراموش نکنید که درحین صحبت کردن از کمپین خود آن را به‌درستی معرفی کنید. برای آن یک نام مشخص و جذاب تعریف کنید و سعی کنید تا در تمامی پیام‌های خود مخاطب را به‌سمت بازدید از وبسایت و ثبت سفارش، دعوت و ترغیب کنید.

چطور درون وبیت جشنواره تعریف کنیم؟

حالا که با چگونگی تعریف یک جشنواره موفق آشنا شدیم، وقت آن رسیده که اولین جشنواره خود را از طریق وبیت تعریف کنیم. برای این کار، ابتدا «جشنواره‌ها» را از نوار سمت راست ادمین داشبورد انتخاب می‌کنیم:

نوار کنار صفحه فروشگاه

با کلیک روی گزینه «ایجاد جشنواره جدید» می‌توانیم شروع به‌تعریف جشنواره خودمان بکنیم.

فهرست جشنواره‌ها

حالا نوبت به آن رسیده که محصولاتی که درون آن قرار دارند را انتخاب کنیم. شما می‌توانید نام محصولاتی که قصد افزودن آن‌ها به‌ جشنواره خود دارید را در نوار بالای صفحه جست‌وجو کنید و یا با استفاده از فیلترها، یک دسته‌بندی یا برند به‌خصوص را برای آن برگزینید.

نوار انتخاب محصول برای جشنواره

توجه داشته باشید که برای افزودن یک محصول جدید باید روی مستطیل در کنار تصویر آن محصول، کلیک کنید. پس از آن که تمامی محصولات مدنظر خود را انتخاب کردید، با کلیک روی گزینه «مرحله بعد»، به بخش بعدی می‌رویم.

در این بخش می‌توانید جزئیات مربوط به کمپین خود را انتخاب کنید. «نام جشنواره» همان‌چیزی است که برای مخاطب به‌نمایش گذاشته می‌شود پس سعی کنید نامی جذاب و گویا برای این بخش انتخاب کنید.

در وبیت شما انتخاب می‌کنید که هر جشنواره در کدام صفحات و در کدام بخش از آن صفحه به‌نمایش گذاشته شود. اگر جشنواره مهمی پیش رو دارید، پیشنهاد می‌کنیم تا آن را در صفحه «خانه» به‌نمایش بگذارید. همچنین می‌توانید برای آن که مخاطبتان سریع‌تر به آن دسترسی پیدا کند، جشنواره خود را در بخش‌های بالاتر صفحه به‌نمایش بگذارید.

نوار محل جانمایی جشنواره

همان‌طور که راجع به آن صحبت کرده‌ایم، در این بخش برای کمپین خود یک تاریخ شروع و پایان و همچنین یک میزان مشخص تخفیف تعریف کنید. لازم به ذکر است که تخفیف‌ها در وبیت به‌ دو شکل «درصدی» و «قیمتی» تعریف می‌شوند.

نحوه تخفیف جشنواره

برای تکمیل این بخش از جشنواره، باید برای جشنواره خود یک تصویر انتخاب کنید. سعی کنید تصویری انتخاب کنید که با نام جشنواره همخوان بوده و در عین حال چشم مخاطب را بدزدد. پیشنهاد ما این است که برای اثربخشی بیشتر، با بهره‌گیری از عکاسی‌های حرفه‌ای و گرافیک دیزاین، تصویری چشمگیر و متمایز برای جشنواره خود خلق کنید که به‌خوبی گویای مفهوم آن باشد.

نمونه تصویر جشنواره

در انتها، با کلیک روی گزینه «ایجاد جشنواره جدید» جشنواره شما در فروشگاهتان به‌نمایش گذاشته می‌شود. امیدواریم جشنواره‌های موفق و پرفروش زیادی را در وبیت برگزار کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 5 =